Sončna ura je ura, ki meri čas s pomočjo navidezne lege Sonca na dnevnem nebu prek sence, ki jo na ravno ali krivo urino ploskev meče palica - gnomon. Palica je glede na ploskev postavljena pod različnimi koti, odvisno od oblike sončne ure, načina postavitve in zemljepisne lege. Če so pravilno izdelane, sončne ure kažejo čas dovolj točno skozi vse leto. Kako senca potuje po urini ploskvi, je odvisno od vrste ure - ali je ekvatorialna, vodoravna, navpična, polarna. Na potek sence vpliva tudi stran v katero je usmerjena navpična ura.
Sončne ure kažejo krajevni Sončev čas. Zaradi nagiba Zemljine vrtilne osi proti ekliptiki in neenake hitrosti njenega kroženja okrog Sonca pa nastanejo razlike med pravim in srednjim Sončevim časom, ki ga podaja časovna enačba. Ta ima ničle štirikrat na leto: 15. aprila, 14. junija, 1. septembra in 25. decembra. Največje razlike so +,-15 minut. Popravki sončnih ur zaradi časovne enačbe veljajo za poljubno točko na Zemlji in niso odvisni od krajevne zemljepisne širine.
Za načrtovanje sončnih ur obstoja več računalniških programov. Priporočam program SHADOWS
Nekaj sončnih ur v Sloveniji si lahko ogledate v nadaljevanju. Za ogled večje slike kliknite sličico. Premikate se lahko tudi s smernimi tipkami desno-levo ali pa kliknite v sliki na NEXT - PREV.